» Strona główna
» Akcje ratownicze
» Komunikaty i ogłoszenia
» Statystyka
» Prognoza pogody

AKTUALNOSCI

!!! W obliczu tragedii - POWÓDŹ !!!

Woda z rzeki Uszwicy przerwała wały w Kwikowie i Księżach Kopaczach; gmina Szczurowa oraz w Bielczy; gmina Borzęcin. Trwa usuwanie skutków powodzi w gminie Borzęcin, Gnojnik, Brzesko i Czchów.


opublikowano: 24-maj-2010

GMINA SZCZUROWA

Sytuacja w gminie Szczurowa na dzień 23.05.2010 r. przedstawia się następująco: przerwane wały wzdłuż biegu rzeki Uszwica w miejscowościach: Księże Kopacze o szerokości 50 m, Kwików o szerokości 80 m. Całkowicie zalane wodą są miejscowości: Kwików, Wola Przemykowska, Księże Kopacze; częściowo zalane: Strzelce Wielkie, Dołęga, Zaborów, Strzelce Małe, Rudy Rysie, Niedzieliska i Szczurowa. Działania ewakuacyjne prowadzone są głównie na terenie miejscowości Wola Przemykowska i Kwików. W działaniach uczestniczy między innymi 11 łodzi straży pożarnej i jedna amfibia. Ewakuowano łącznie około 1300 osób, które przebywają w szkołach i przedszkolach gminy Szczurowa oraz u sąsiadów i mieszkańców tej gminy.
Prowadzone są działania polegające na monitorowaniu i uszczelnianiu pojedynczych wycieków obwałowań rzeki Wisła. Najtrudniejsza sytuacja jest w miejscowościach Uście Solne i Dąbrówka Morska. W miejscowości Górka, ułożono wał z worków z piaskiem o długości około 50 metrów w celu oddzielenia przepompowni wody od rozlewiska i uruchomienia przepompowni. W miejscowości Kwików od kilku dni trwa odbudowa wału przy użyciu śmigłowca Mi 17. W miejscowości Rząchowa 5 zespołów z Francji, wypompowuje wodę z zalanych terenów przez pompy o łącznej wydajności 52m3/min.
Nieprzejezdne są drogi na terenie gminy Szczurowa: wojewódzka 964 Uście Solne – Szczurowa, wojewódzka 768 Szczurowa – Koszyce, powiatowa Górka – Zaborów oraz drogi gminne na terenach zalanych miejscowości.

GMINA BORZĘCIN

W dniu 18.05.2010 r. około godz. 18.00 wody rzeki Uszwica przerwały wał na długości około 15 metrów w miejscowości Bielcza i miejscowość ta została zalana wodami powodziowymi. Również w dniu 17.05.2010 r. w godzinach wieczornych trwała akcja ratunkowa na obwałowaniach rzeki Uszwica w Borzęcinie Górnym, gdzie stan wody na wodowskazie wskazywał 5,55 metra (podziałka alarmowa kończy się na wysokości 5,40 metra). Dzięki pracy i solidarności mieszkańców oraz zastępów strażaków ochotników i zawodowców z Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku udało się zabezpieczyć kilkunastometrową wyrwę w wale rzeki Uszwica Borzęcinie Górnym, dzięki czemu uratowano przysiółki: Borek i Łazy oraz miejscowość Borzęcin przed kolejnym zalaniem.

GMINA BRZESKO

Fala kulminacyjna przeszła przez Brzesko w nocy z 16.05.2010 na 17.05.2010, woda w Uszwicy osiągnęła poziom 7 metrów. Zalane zostały tereny przy ulicy Pomianowskiej, Cegielnianej i Rzeźniczej. Najgorsza sytuacja była przy ulicy Cegielnianej, gdzie domy zostały zalane do wysokości pierwszego piętra. W Jasieniu podtopione zostały posesje przy ulicy Sądeckiej, a w Porębie Spytkowskiej pod wodą znalazło się osiedle domów położonych przy Uszwicy. W Jadownikach powódź dotknęła mieszkańców ulic Nadbrzeżnej, Bernackiego i Zamłynie, gdzie podtopiona została część budynków. W Sterkowcu woda przekroczyła bezpieczny stan przy ulicach Akacjowej i Mostowej, zalana została też część Wokowic. Bardzo ciężkie chwile przeżyli mieszkańcy Bucza, w powodzi ucierpiało około 50 procent gospodarstw. W Mokrzyskach podtapiane zostały budynki gospodarcze położone wzdłuż brzegów potoku Uszewka. Ewakuowano kilka osób z zalanych budynków. W gminie ucierpiało pond sto indywidualnych gospodarstw, uszkodzonych jest wiele dróg, najprawdopodobniej trzeba będzie postawić nowy most w Buczu. Woda spowodowała utworzenie się, kilku bardzo groźnych osuwisk m.in. w miejscowości Okocim, gdzie zagrożone są budynki mieszkalne, infrastryktura i zniszczone dwie drogi.

GMINA CZCHÓW

W dniu 17.05.2010 r. Dunajec przekroczył linię brzegową zalewając okoliczne pola, drogi, domki campingowe, stadion, najniżej usytuowane domy - ewakuowano okoliczną ludność. W dniu 18.05.2010 r. woda zerwała prom w Piaskach Drużkowie. Kiedy wody Dunajca opadły pojawił się kolejny niezwykle groźny problem. Ziemia nasycona wielodniowymi opadami zaczęła się w najwyżej położonych miejscach gminy obsuwać. Zaczęły się zsuwać części dróg asfaltowych, drzewa, słupy elektryczne i domy. Najtragiczniejsza sytuacja jest w Piaskach Drużkowie, gdzie ewakuowano ludzi z domków campingowych, ponieważ wzgórze zaczęło się obsuwać zabierając ze sobą płyty betonowe, otoczenia domów i w końcu same budynki. Podobna sytuacja jest na Zaporze, Zapotoczu, gdzie przed domem mieszkalnym obsunęła się część gruntu tworząc blisko półmetrową wyrwę. Przy ulicy Podgrodzie obsunęła się znaczna część drogi asfaltowej uniemożliwiając jakikolwiek dojazd do domów. Pękanie ścian domów położonych na stokach, zsuwanie się dróg asfaltowych, ziemi z pól wraz z zasiewami, to tylko niektóre z katastrofalnych skutków powodzi 2010 r. na terenie gminy Czchów - podobne zdarzenia miały miejsce również na Będzieszynie, Tymowej i Tworkowej.

GALERIA - POWÓDŹ 2010 r. - straszliwe oblicze tragedii....
opublikowano:24-maj-2010

2007-2012 Komenda Powiatowa Państwej Straży Pożarnej w Brzesku.
www.straz.brzesko.pl Wszelkie prawa zastrzeżone.
Projekt, oskryptowanie, realizacja: ZETO S.A. Oddział w Brzeskustatystyka