motto

Ćwiczenia jednostek OSP

17 listopada odbyły się ćwiczenia jednostek ochrony przeciwpożarowej z terenu powiatu brzeskiego w których wzięły udział łącznie 22 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych. Zastępy brały udział w przygotowanych trzech pozoracjach mających na celu doskonalenie umiejętności podejmowania działań ratowniczych wobec osób w stanie zagrożenia zdrowia i życia.

Ćwiczenia praktyczne zrealizowano na terenie  Komendy Powiatowej PSP w Brzesku, remizy OSP Niedzieliska oraz OSP Szczurowa.

Zastępy zmierzyły się z następującymi założeniami.

Założenie nr 1. „ZAKOCHANY

Na skutek rozpadu związku młody mężczyzna mówi dyspozytorowi, że zaraz skoczy z wysokości ok 4 metrów, gdyż jak twierdzi „nie chce więcej żyć” – połącznie z dyspozytorem medycznym zostało zerwane. Ustalono że desperat znajduje się na balkonie hali produkcyjnej  na wysokości około 4 metrów nad ziemią.

Ćwiczenie miało na celu doskonalenie umiejętności nawiązywania kontaktu z poszkodowanym z zaburzeniami psychicznymi oraz badanie urazowe poszkodowanego po skoku z wysokości.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • Brak umiejętność oceny funkcji życiowych poszkodowanego urazowego leżącego na brzuchu, oraz właściwa zmiana pozycji poszkodowanego na plecy celem dalszej oceny i kontynuowania badania urazowego;
 • Zapominano o rewizji jamy ustnej przed oceną oddechu;
 • Brak dopasowania kołnierza ortopedycznego przed jego założeniem;
 • Zapominano o wdrożeniu odpowiedniej pozycji po zakończeniu badania;
 • Nie oceniano wtórnie parametrów życiowych.

Założenie nr 2 „STACHU”

Mężczyzna wracając do domu w godzinach wieczornych brzegiem potoku poślizgnął się i wpadł  do wody, w wyniku zdarzenia doznał urazu kolana, a odniesiony uraz uniemożliwia samodzielnie wydostanie się z potoku, obok leży butelka po alkoholu.

Nad ranem osoba postronna znalezła poszkodowanego w rowie melioracyjnym, mężczyzna jest bez kontaktu, (w nocy opady deszczu ze śniegiem), prawdopodobnie jest to osoba, której mają rozpocząć się poszukiwania.

W czasie ćwiczenia doskonalono zasady prowadzenia ewakuacji z miejsca o ograniczonym dostępie oraz wdrożenia procedur ratowniczych u osób, do których na podstawie wywiadu i okoliczności zdarzenia należy wdrożyć procedurę hipotermii.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • Brak podjęcia decyzji o sposobie ewakuacji;
 • Brak współpracy w zespole w czasie przenoszenia poszkodowanego;
 • Zapominano o konieczności oceny funkcji życiowych przez minutę co doprowadzało do złego rozpoznania staniu pacjenta i podejmowano resuscytacje krążeniowo oddechową w stosunku do osób z zachowanymi funkcjami życiowymi;
 • Brak właściwej termoizolacji pacjenta w hipotermii;
 • Nie informowano SKKP o podejrzeniu hipotermii w celu wdrożenia dalszej procedury w ośrodku specjalistycznym z możliwością ogrzewania pozaustrojowego;
 • Nie dysponowano Policji w celu identyfikacji poszkodowanego.

Założenie nr 3.” PARKING”

Samochód ciężarowy uderza w budynek, wewnątrz jest kierowca nie wiadomo czy uwięziony, zgłaszający widzi zdarzenie z okna swojego domu z odległości kilkunastu metrów, nie może udać się na miejsce bo jest po złamaniu nogi którą ma w gipsie, nikogo nie widzi wokół siebie.

Zadanie miało na celu zdobycie umiejętności zabezpieczenia miejsca zdarzenia, identyfikacji dodatkowych zagrożeń oraz ustalenie liczby osób poszkodowanych. Najważniejszym było rozpoznanie nagłego zatrzymania krążenia u kierowcy ciężarówki, decyzja o szybkiej i bezpiecznej ewakuacji z pojazdu wysokiego oraz rozpoczęcie efektywnej resuscytacji krążeniowo oddechowej z użyciem AED.

Najwięcej trudności sprawiło ćwiczącym:

 • KDR nie prowadził pełnego rozpoznania;
 • Brak decyzji o szybkiej ewakuacji z pojazdu spowodowanej NZK;
 • Brak kontroli zawarości jamy ustnej;
 • Brak wyznaczenia miejsca uciskania klatki piersiowej;
 • Brak dokonywania ponownej oceny stanu poszkodowanego po przemieszczeniu;

Klasyfikacja najlepszych jednostek OSP – „pierwsza 10”

Jednostka OSP

SUMA punktów

Miejsce

OSP Biesiadki

245

1

OSP KSRG Dębno

233

2

OSP KSRG Szczurowa

221

3

OSP KSRG Jadowniki

202

4

OSP Jurków

201

5

OSP Górka

187

6

OSP Tworkowa

177

7

OSP Jaworsko

160

8

OSP KSRG Szczepanów

158

9

OSP KSRG Borzęcin Górny

154

10

Zwycięskiej drużynie serdecznie gratulujemy oraz dziekujemy wszystkim przybyłym jednostką za udział i zaangażowanie w podnoszeniu umiejętności z zasad udzielania Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy.

Zachecamy do zapoznania sie z poglądywymi filmami mogacymi posłużyć jako materiał szkoleniowy.

Ewakuacja poszkodowanego z pojazdu w chwili zatrzymania krążenia, niebezpieczeństwa np. pożar lub masywnego krwawienia nie do opanowania w pojeździe: https://www.youtube.com/watch?v=6liUIKbjdJo

Ewakuacja z pojazdu poszkodowanego z zachowanymi funkcjami życiowymi: https://www.youtube.com/watch?v=CKwQ3O59j-g 

https://www.youtube.com/watch?v=hTKwxoYjLkg

Przykładowe badanie urazowe: https://www.youtube.com/watch?v=MCLrtqR_5Zo&list=PLP4mk65nH-ZBNeuhCSsiJBvn4rW2LAzVa&index=3&t=0s